Laserska korekcija vida

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

tema odprta - 2. feb 2006 12:09 | ogledi: 5.335 | odgovori: 32

Pozdravljeni, v torkovi Oni (31.01.2006) je članek o laserski korekciji vida. Ker je bilo o tem nekaj govora na forumu, vam priporočam , da preberete ta članek.

LP

smrkolina

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

2. feb 2006 14:46

Saj zaradi te debate sem vam sporočila o tem članku, ne vem če je ravno EPP, se mi zdi kar nekaj dobrih nasvetov o tem. LP smrkolina

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

2. feb 2006 14:52

Ko sem iskala po arhivu Dela, sem ugotovila, da so o tem pravzaprav samo pri njih in v njihovih prilogah že veliko pisali. Drugače.. evo članek iz One, torek je že daleč in Ono težko dobit: Za ostro sliko ne potrebujete očal Ona, Tor 31.01.2006 Refraktivna kirurgija, ki se ukvarja z odpravljanjem očesnih motenj, kot so kratkovidnost, daljnovidnost in astigmatizem, je eno izmed najhitreje razvijajočih se in dinamičnih področij v oftalmologiji. Glavni cilj je ljudem, ki za ostro sliko sicer potrebujejo očala ali kontaktne leče, omogočiti dober vid brez teh pripomočkov. Posege že nekaj let opravljajo z laserjem. V Sloveniji jih izvajajo štirje strokovnjaki, eden v Žalcu, drugi v Novi Gorici, v Ljubljani pa oftalmologinji dr. Vesna Morela in njena hči, mag. Kristina Mikek, v ambulanti Morela okulisti. Človeško oko lahko primerjamo s fotoaparatom. Svetloba, ki prehaja vanj, se skozi lečo uklanja. To omogoči nastanek ostre slike na očesnem ozadju, ki je namenjeno zaznavanju svetlobe. Ostra slika nastane samo, kadar se svetloba projicira natančno na mrežnico. Če se to ne zgodi, vidimo slabo zaradi tako imenovanih refrakcijskih napak. Mednje štejemo kratkovidnost, daljnovidnost, astigmatizem in starostno daljnovidnost. Da sliko ostrimo, potrebujemo očala ali kontaktne leče. Če se na pripomočke nikakor ne moremo navaditi, se lahko odločimo tudi za enostaven poseg s sodobno lasersko napravo, ki napake uspešno odpravi,« razloži dr. Morela. Najnovejši laser Različne bolj in manj uspešne operativne posege na očeh, ki so namenjeni odpravljanju dioptrije, v svetu izvajajo že več desetletij. Vse več ljudi se zanje zanima tudi v Sloveniji. Razvite so že nove operativne tehnike, ki so varnejše, brez zapletov in omogočajo natančnejšo korekcijo dioptrije. V Centru za očesno refraktivno kirurgijo Morela okulisti so pred kratkim kupili nov laser Wavelight Allegretto Eye-Q. Dr. Vesna Morela: »To je edini laser na svetu, ki že v programih standardnih korekcij refrakcijskih motenj očesa vključuje tako imenovane optimizirane vzorce laserske ablacije (površinskega strganja) roženice wavefront, ki upoštevajo in ohranjajo naravno ukrivljenost očesne roženice, kar bistveno prispeva h kakovostnejšemu vidu po takšnem posegu. Je prvi laser, ki je bil zasnovan ob upoštevanju spoznanj, pridobljenih s proučevanjem optičnih nepravilnosti očesa, za odpravo neželenih optičnih pojavov, kot sta sij in bleščanje pri gledanju ob slabi osvetlitvi. Velja za najsodobnejši, najhitrejši ter tehnološko najbolj izpopolnjen laser na svetu, ki pri izračunu individualnega profila laserske korekcije roženice upošteva računalniško pridobljene podatke o stanju posameznikovega očesa.« Vrhunska tehnologija Gre za tehnologijo, ki je bila prenesena iz astronomije in temelji na analizi in posredno tudi na odpravljanju vseh optičnih nepravilnosti v očesu. »Osnovni princip je, da s posebno napravo, imenovano aberometer, izmerimo vse optične motnje očesa. Preprosto povedano so to vse nepravilnosti v očesni roženici, leči in notranjosti očesa, ki povzročajo popačeno uklanjanje svetlobe in posledično pomenijo manj kakovosten in neoster vid. Tehnologija wavefront v povezavi s tehnikami naprednega površinskega laserskega posega na roženici zagotavlja najvišjo stopnjo natančnosti in varnosti pri korekciji refraktivnih napak očesa ter tako omogoča doseganje povsem novih standardov kakovosti vida,« tehnologijo opisuje mag. Kristina Mikek. Brez bolečin Odpravljanje očesne dioptrije z laserjem je zelo kratek in enostaven postopek. Skupaj s pripravo traja deset do petnajst minut, sam poseg z laserjem pa le nekaj sekund. V ambulanti Morela okulisti zadržijo paciente približno dve uri. Tako se prepričajo, da ni zapletov. Pri vsakem posegu so kar trije strokovnjaki, da bi zagotovili čim večjo varnost in natančnost. Dr. Morela zagotavlja: »Tako laserski posegi kakor tudi operacije z vstavitvijo fakične znotrajočesne leče so povsem neboleči. Opravimo jih v lokalni anesteziji. Očesno roženico pred posegom ohromimo s kapljicami, da začasno postane neobčutljiva. Po operaciji se lahko pojavi določeno nelagodje ali draženje očesa, ki ga preprečujemo s kapljicami ali tabletami proti bolečinam. Vid je takoj po posegu nekoliko zamegljen, zato vsem pacientom priporočimo, da si zagotovijo spremstvo domov.« Nekaj dni počitka Ostrina vida po laserskem posegu je pri vsakem posamezniku odvisna od hitrosti celjenja roženice in tudi od velikosti korigirane refrakcijske napake. Večina bolnikov vidi dobro že v treh do štirih dneh po operaciji. Dokončno se vidna ostrina stabilizira v treh mesecih po posegu. Strokovnjaki priporočajo, da si v službi vzamete nekaj prostih dni. V tem času se boste prilagodili novi ostrini vida. Večkrat na dan svetujejo čim daljši počitek z zaprtimi očmi, saj to pospešuje celjenje roženice in okrevanje očesa. »V prvih dneh po posegu se morate izogibati daljšemu gledanju televizije, delu z računalnikom ali čezmernemu branju. Priporočamo, da se najmanj dva tedna ne ličite okoli oči. Načelno je dobro vsaj za nekaj dni opustiti športne dejavnosti. V prvih mesecih po posegu je treba pri aktivnostih v naravi nujno nositi ustrezna sončna očala, ki varujejo oko pred UV-žarki,« opozarja mag. Kristina Mikek. Poseg je samoplačniški Laserska korekcija očesne dioptrije je poseg na sicer zdravem očesu, zato je zdravstvena zavarovalnica ne krije in je v celoti samoplačniška. Za operacijo z najnovejšim laserjem je treba odšteti približno 280.000 tolarjev na oko. Ljudje pogosto sprašujejo, ali je med enim obiskom oftalmološke ambulante mogoče operirati obe očesi. Mag. Mikek odgovarja: »Pri laserskih refraktivnih posegih je načelno mogoče obravnavati obe hkrati, vendar se za to odločimo le izjemoma. Sicer je priporočljivo, da med posegoma mine vsaj teden. Spodnja starostna meja za izvajanje laserske korekcije vida je 21 let. Pomembno je tudi, da se dioptrija v zadnjem letu ni bistveno spremenila. Pri večini je najprimernejši čas za operacijo po 25. letu. Zgornje starostne meje za refraktivne posege ni, vsakdo po 45. letu pa mora že vnaprej vedeti, da bo zaradi postopno razvijajoče se neprožnosti očesne leče kljub posegu potreboval očala za bližino. Dokazano je, da več kot 95 odstotkov bolnikov po posegu na daljavo vidi ostro. Le izjemoma kdo potrebuje očala z minimalno dioptrijo. Včasih je treba za optimalni rezultat narediti dodatno lasersko korekcijo, ki jo opravimo brezplačno.« Piše: Helena Peternel Pečauer tjas

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

2. feb 2006 15:03

Mnjah... Še vedno zame in večino mladih ljudi (nad 21...), ki jih poznam to ne pride v poštev, ker se nam vsako leto dioptrija in cilindri poslabšajo. lp, Marija

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

2. feb 2006 15:09

Pa še enkrat, kot v prejšnji temi, bom dodala svojo izkušnjo k tistemu "Brez bolečin"... ne me farbat!!! Laser boli, in to ne malo, sem sprobala pri "krpanju" mrežnice. tjas

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

2. feb 2006 18:43

Kaj pa leče? Jaz jih imam skoraj deset let in nobenih problemov. Mi niti na pamet ne pride operacija. Je pa res, da sem kar dolgo iskala take, ki jih čisto nič ne čutim in niti ne vem za njih, čiščenje pa je postala rutina tako kot umivanje zob. Mogoče imam samo veliko srečo, verjamem, da jih veliko ljudi ne prenaša... Lp, Tina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

2. feb 2006 18:50

Jaz sem pa z očali čisto zadovoljna, čeprav sem že na progresivnih (leta pač). rimljanka

renatana  

član od: 19.4.2003

sporočila: 250

2. feb 2006 22:12

Jaz sem tud kar nekaj let imela očala, pa sem se jih naveličala tako zelo, da sem si omislila leče in sem res zelo zadovoljna. Če bi imela dobrih 500.000 SIT odveč, bi si tudi privoščila laser, sem pa prav tako slišala, da kar nekaj časa po operaciji zadeva precej boli.

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

3. feb 2006 9:34

Lunika je napisal/a:
Kaj pa leče? Jaz jih imam skoraj deset let in nobenih problemov. Mi niti na pamet ne pride operacija. Je pa res, da sem kar dolgo iskala take, ki jih čisto nič ne čutim in niti ne vem za njih, čiščenje pa je postala rutina tako kot umivanje zob. Mogoče imam samo veliko srečo, verjamem, da jih veliko ljudi ne prenaša... Lp, Tina
Jaz nosim leče že 20 let, menjam jim na približno leto in pol, kakšen dan ali dva v tednu nosim očala, da si očke malo odpočijejo. Dioptrijo imam - 7.5 in je že nekaj let stabilna, od lani pa rabim za branje manjših črk očala za na blizu - kadar imam leče. Dosti sem premišljevala o laserski operaciji, pa me je strah, da ne bom ravno jaz tista, kjer ne bo "ratalo" Ognjic

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

3. feb 2006 10:23

Aha, mi je okulist pred kratkim rekel, da bi z operacijo res imela dioptrijo 0 oz. - 0,5, bi se mi pa + občutno povečal. Tudi so lahko problemi pri nočni vožnji (bleščanje), kot je že ena na forumu napisala. Torej, očala morajo biti v moji vsakodnevni prtljagi zdaj in bi morala biti tudi po operaciji. Sicer pa so te reči (leče, očala) kar precej drage. Čao Ognjic

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti